شروط سفر بدون ویزا به اروپای شرقی – شکوفه اصفهان

با این که صربستان با لغو ویزا درهای خود را به روی ایرانی ها گشوده، اما سفر به آن مثل ترکیه خیلی هم آسان نیست و باید قواعد و شرایطی را رعایت کرد تا بدون ویزا به اروپای شرقی راه یافت
نعمت پور با اشاره به مهاجرت هایی که بویژه پس از لغو ویزای صربستان صورت گرفته است، گفت: موقعیت جغرافیایی این کشور به شکلی نیست که ورود و خروج به آن راحت باشد، مرزهای سختی دارد که تمام ترددها از آن کنترل می شود. صربستان کشور محصور و بسته ای است که با توجه به جمعیت زیاد مهاجرانش، پلیس رندومی در خیابان مدارک مسافران را کنترل می کند.

اما بابک نعمت پور راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که نوروز امسال تورهایی را در صربستان اجرا کرده درباره پیدا و پنهان این کشور برای گردشگرانی که قصد دارند ماجراجویی تازه ای داشته باشند، افزود: صربستان به عنوان مقصد تازه گردشگران، در نوروز شاید نزدیک به دو تا سه هزار مسافر ایرانی داشت.

وی افزود: در صربستان شنیدم ۱۵ هزار ایرانی بعد از لغو ویزا خود را به این کشور رساندند و در کمپ های آن و در بدترین شرایط زندگی می کنند. برخی به امید ورود به قلب اروپا وارد این کشور شدند و شنیده می شود بعضی ها تلاش کردند با پاسپورت های جعلی از صربستان به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت کنند، ولی قوانین سختگیرانه ای برای ورود و خروج وجود دارد که بر خلاف تصورها است.

این راهنمای گردشگری تاکید کرد: با این که صربستان ویزا را برای ایرانی ها لغو کرده، اما سفر به آن مثل ترکیه خیلی هم ساده نیست و شروطی دارد.

سفیر صربستان در ایران گفته از زمانی که ویزا را حذف کرده اند تا پایان سال ۱۳۹۶ حدود ۷ هزار ایرانی به این کشور سفر کردند. هر چند آمارهای غیر رسمی که از کمپ های مهاجران و پناهندگان به گوش می رسد جمعیتی بیشتر از این عدد را نشان می دهد. صربستان از تابستان سال ۹۶ روادید خود را با ایران و هند لغو کرد، اما این سیاست از بهمن ماه رسما به اجرا گذاشته شد.

او درباره توصیه هایی که برای سفر همراه با تور به صربستان شده است، توضیح داد: با توجه به کنترل هایی که پلیس این کشور به خاطر حجم مهاجرت ها دارد، بهترین و کم دردسرترین روش سفر به صربستان استفاده از تورهای معتبر است، وگرنه انفرادی هم می توان به این کشور سفر کرد فقط باید محل اقامت (هتل و هاستل) مشخص باشد، بلیت برگشت و به قدر کفایت پول همراه مسافر باشد. همه این ها در فرودگاه به دقت کنترل می شود.

وی افزود: برای سفر به صربستان حتما باید بلیت برگشت داشت، در فرودگاه ایران، صربستان و ترکیه (برای پروازهایی که در این کشور توقف کوتاه دارند) این بلیت ها کنترل می شود. محل اقامت مسافر هم باید دقیقا مشخص باشد. داشتن میزبان و خانه فردی که قرار است در مدت سفر میزبان باشد، پذیرفته شده نیست. الزاما باید مدارک مربوط به اقامت در هتل و هاستل در فرودگاه و پیش از ورود ارائه شود. اگر خانه شخصی هم اجاره می شود، باید صاحب آن، اطلاعات مسافر را به پلیس اطلاع دهد.

این کشور تا پیش از لغو ویزا مقصد سفر ایرانی ها نبود، اما از آنجا که در قاره اروپا واقع شده و دردسرهای ویزای شینگن را ندارد، گشودن درهایش با استقبال ایرانی ها همراه و مقصد تازه ای برای سفر شد.

از وقتی صربستان ویزای خود را برای ایرانی ها حذف کرده، جمعیت قابل توجهی با سودای زندگی در اروپا به این کشور سفر کرده اند، با این که سفیر صربستان پس از لغو ویزا با ایران بزرگترین مشکل را استفاده از پاسپورت های جعلی برای خروج از مرزهای این کشور به انگیزه ورود به دل اروپا دانسته، اما دولت صربستان با وجود فشارها و انتقادهای برخی کشورهای اروپایی همچنان برای گسترش و تقویت تعامل گردشگری با ایران عزم جدی دارد و راه های دیگری را برای کاهش پناهندگی و مهاجرت غیرقانونی در پیش گرفته تا جریان ورود گردشگر به این کشور خدشه دار نشود.

با این که صربستان با لغو ویزا درهای خود را به روی ایرانی ها گشوده، اما سفر به آن مثل ترکیه خیلی هم آسان نیست و باید قواعد و شرایطی را رعایت کرد تا بدون ویزا به اروپای شرقی راه یافت.

نعمت پور اضافه کرد: اعتبار ویزای صربستان یک ماه است و اگر مسافری بیشتر از این مدت به اقامت تمایل داشت باید مجوز کار یا ویزای شینگن داشته باشد، در غیر این صورت حضورش غیرقانونی تلقی می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

حرمت الله رفیعی رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران نیز به تجربه پیش بینی می کند؛ تب سفرهایی که به انگیزه مهاجرت و پناهندگی به صربستان انجام می شود پس از مدتی فروکش خواهد کرد، چون مردم با واقعیت های این کشور به تدریج آشنا خواهند شد.

صربستان یک کشور بدون دریا است و جزو حوزه بالکان به شمار می آید که با کشورهای بوسنی و هرزگوین، کرواسی، مونته نگرو، مقدونیه، بلغارستان، رومانی و مجارستان هم مرز است، مرزهایی که پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفتند و جغرافیای پر تنشی را با از سر گذراندن جنگ ها و جدایی طلبی های متعدد، در برگرفته اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *