تصاویر جاده ابریشم در دنیای امروز؛ سفر در گذرگاهی کهن – شکوفه اصفهان

 وب سایت کارناوال: همه ما بارها و بارها نام جاده ابریشم را شنیده ایم و از قدمت آن آگاهیم. جاده ابریشم یا راه ابریشم شبکه ای از راه های به هم پیوسته‌ بود که شرق و غرب و جنوب آسیا را به هم و به شمال آفریقا و شرق اروپا پیوند می داد
مقامات پکن توسعه کاشغر را به عنوان یک پیشرفت برای اقتصاد محلی تلقی می کنند اما بسیاری از اویغورهای ساکن در این شهر آن را تهدیدی می دانند که موجب تخریب زبان، سنت و هویت فرهنگی آنها می شود. همین موضوع تنش هایی را به وجود آورده که موجب تحریک جنبش جدایی طلبانه شده است که بعضی اوقات با اعمال خشونت آمیز همراه می شود و سرکوب هایی را به دنبال می آورد. دولت چین این حرکات را “اعمال تروریستی” توسط افراط گرایان مذهبی می داند.


۱۱- ویرانه های شهر باستانی، چین

 تصاویر جاده ابریشم در دنیای امروز | سفر در گذرگاهی کهن

ویرانه های شهر باستانی جیائو روینز (Jiaohe ruins) را می بینید که در شهر تورفان و فلات لوئس (Loess Plateau) واقع شده است. این شهر باستانی بیش از ۲۳۰۰ سال پیش در دره یارناز (Yarnaz Valley) ساخته شد تا توسط صخره ها به خوبی محافظت شود.
امروزه کاشغر تغییرات زیادی داشته و تحت تاثیر عوامل خاصی بوده است که عبارتند از: قوانین چینی ناشی از توسعه حکومت، توافقات غیر رسمی قوم هان در غرب منطقه و محدودیت های اعمال شده توسط حزب کمونیست.

این سفر تصویری از  نقطه ای در مرز چین و پاکستان آغاز می شود و پس از گذر از قزاقستان، افغانستان، ازبکستان، ترکمنستان، ایران، عراق، سوریه و لبنان خاتمه می یابد. زیبایی و جذابیت این گزارش تصویری، ما را نیز بر آن داشت تا حس خوب مرور مسیر جاده ابریشم را با شما به اشتراک بگذارد.

در زمان سلسله هان (Han Dynasty) و سلسله تانگ (Tang Dynasty)، این شهر بخش مهمی از جاده ابریشم بود و گذرگاهی مهم برای برقراری ارتباط بین شرق و غرب به شمار می رفت.
ویرانه های شهر باستانی | چین
 


۱۲- در حوالی شهر تورفان، چین

 تصاویر جاده ابریشم در دنیای امروز | سفر در گذرگاهی کهن

گردشگری را می بینید که تلاش می کند از تپه سینگینگ سند بالا برود. در اینجا یک نمونه ۱۵۰ متری از این تپه ها را مشاهده می کنید که در پارک ملی آلتین امل (Altyn-Emel National Park) در آلماتی قرار دارد.

دسته ای از بزها در بازار روستای اُپال (Opal Village Market) در منطقه خودمختار سین کیانگ.

پرچم هایی را بر فراز یک مقبره در گورستان حوالی آرامگاه امام آزیم (Imam Asim) می بینید. این گورستان در کویر تکله مکان (Taklamakan Desert) قرار دارد که در اطراف روستای جیا (Jiya) در شهر خُتَن (Hotan) واقع شده است.


۱۸- گردهمایی بزها،  چین

 تصاویر جاده ابریشم در دنیای امروز | سفر در گذرگاهی کهن

موش گوش دراز جِربُوا در نزدیکی کوه های فلیمینگ، دلی از عزا در می آورد. این منطقه در مسیر جاده ابریشم قرار داشت.

اهمیت تاریخی این جاده و داستان ها و روایت های گوناگونی که درباره آن وجود دارد، کنجکاوی یکی از نویسندگان وبسایت آتلانتیک (The Atlantic) را برانگیخت تا پس از گذشت هزاران سال از رونق این جاده و حتی نابودی آن، مسیرش را دوباره مرور کند و گشتی در آن داشته باشد.

یک جغرافی‌دان آلمانی در سال ۱۸۷۷ میلادی نام راه ابریشم را برای این مسیر برگزید چرا که در آن زمان ابریشم چین از این راه به دریای مدیترانه و مناطق گوناگون دیگر می رفت. از این راه با عنوان جاده پیوند و صلح یاد می کنند؛ مسیری که شاهان از طریق آن برای هم هدیه می‌فرستادند و انسان ها به دور از ستیزه جویی‌های حکومت ها و امپراتوری‌ها از آن گذر می کردند.